İstanbul’un Gizli Geçidi Ziyarete Açılacak!

İBB Miras, Rumeli Hisarı’nda devam eden restorasyon çalışmaları sırasında bir keşfe imza attı. Hisar’ın altında tünel yapısı bulundu. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, yeraltı geçidinin bulunduğu noktada keşifle ilgili açıklama yaptı.

VATANDAŞLARIN ZİYARETİNE AÇILACAK

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Bugün restorasyonumuzun yanı sıra restorasyon sırasında ortaya çıkmış olan ve kamuoyunun büyük ilgisini çeken bir buluntuyla karşı karşıyayız. Şu an dikine bir kesitte 125 metre olduğunu bildiğimiz fakat içerisinin başka kanallar ve kollarla ayrıldığını tahmin ettiğimiz bir yer altı geçidinin buluntularını görmüş oluyorsunuz” diye konuştu.

Geçidin fethin 571’inci yıl dönümü gününde bulunduğunun altını çizen Polat, “İlginç bir şekilde tam o gün ortaya çıkmış bir keşiften bahsediyoruz. Yani kendini adeta bize göstermeye çalışan bir buluntudan bahsediyoruz. İstanbul ve dünya tarihi için hayırlı uğurlu olsun. Çok özel bir keşif olduğunu biliyoruz, hissediyoruz. Restorasyon bittiğinde de insanların gezmesine, ziyaret etmesine uygun hale getireceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir