ABD’de istifa eden 12 hükümet yetkilisi: Gazze’deki ölümlerin suç ortağıyız

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti. Gazzeli sağlık yetkilileri, İsrail’in Gazze şehrinin Zeytun mahallesine düzenlediği saldırıda 17 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. İsrail, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusu için tahliye emri vermesinin ardından Karara, Abassan ve diğer bölgelere de havadan ve karadan saldırı düzenledi.

7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırıları sebebiyle altı kez zorla yerinden edildiğini anlatan 55 yaşındaki Filistinli iş insanı Tamer, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Nereye gideceğiz? İnsanlar evlerine her döndüğünde, evlerinin enkazının üzerinde bile olsa hayatlarının bir kısmını yeniden inşa etmeye her başladığında, işgalciler geri kalan ne varsa yok etmek için tanklarını geri gönderiyor” ifadelerini kullandı.

‘ABD, İSRAİL’E DESTEĞİ İLE YASALARI İHLAL EDİYOR’

ABD’nin İsrail ve Gazze’ye ilişkin politikası sebebiyle görevlerinden istifa eden 12 eski yetkili ise ortak bir açıklama yaparak, ABD Başkanı Joe Biden ve Washington yönetiminin Gazze Şeridi’nde Filistinlilerin öldürülmesinde ‘inkar edilemez bir suç ortaklığı’ olduğunu belirtti. Açıklamada, ABD’nin İsrail’e olan desteği ile ve müttefikine silah göndermeye devam etmek için açıklar bularak ABD yasalarını ihlal ettiğine dikkat çekildi.

12 ABD’li yetkilinin istifası, aynı zamanda ABD yönetiminin İsrail’e olan desteğine yönelik hükümet içinde var olan muhalefeti de ortaya koymuş oldu. Dün kamuoyuna duyurulan ortak açıklamaya imza atan isimler arasında, ABD Dışişleri Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’da görev almış eski yetkililer de vardı. Açıklamada, “Amerika’nın İsrail’e yönelik diplomatik koruması ve devam eden silah akışı, Gazze’de abluka altında bulunan Filistin toplumun öldürülmesinde ve zorla aç bırakılmasında inkar edilemez bir şekilde suç ortağı olmamızı sağlıyor” ifadelerine yer verildi.

‘FİLİSTİNLİLERİN KENDİ KADERİNİ TAYİN ETMESİNİ DESTEKLEYİN’

ABD hükümetine savaşı sona erdirmek ve Gazze’deki İsrailli rehineler ile İsrail’de tutuklu Filistinlilerin serbest bırakılmasını sağlamak için ‘gerekli ve mevcut nüfuzunu kullanma’ çağrısında bulunan 12 isim, ortak açıklamalarında ayrıca ABD hükümetinin Filistinlilerin kendi kaderlerini tayin etme hakkını destekleme ve ‘Gazze’ye yapılan insani yardımların derhal genişletilmesi’ için finansman sağlama talebinde de bulundu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarına ve Gazze’deki son duruma ilişkin dün yaptığı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde düzenlediği saldırılar sonucu 37 bin 925 sivilin hayatını kaybettiğini, 87 bin 141 sivilin ise yaralandığını duyurdu. Bakanlık, 24 saatte 25 sivilin yaşamını yitirdiğini, 81 sivilin yaralandığını açıkladı.

BIDEN VE NETANYAHU, ABD’DE BİR ARAYA GELECEK

Öte yandan, ABD basınına yansıyan haberlere göre, ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun temmuz ayında başkent Washington’da bir araya gelmesi bekleniyor. Bir Beyaz Saray yetkilisi, Washington’a ziyareti sırasında 24 Temmuz’da ABD Kongresi’ne hitap etmesi beklenen Netanyahu ve Demokrat Partili Başkan Biden’ın görüşmesinin beklendiğini söyledi. Görüşmeyi duyuran CNN’in haberinde, toplantının ‘lojistik detaylarına’ halen son şeklinin verilmekte olduğu aktarıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir